نظرت چیه ؟

مرکز هم فکری و انتقال تجربه

همین الان ثبت نام کن و از ما باش

ثبت نام

توجه : وارد کردن هر دو گزینه ایمیل و موبایل اجباری نیست فقط یک مورد کافی است.

پرسشنامه

کد امنیتی

تغییر

یاد آوری کردن کلمه عبور

چنانچه رمز عبور خود را فراموش کرده اید ایمیل خود را وارد کنید تا اطلاعات حساب کاربری برای شما ارسال شود.

یاد آوری کلمه عبور به وسیله موبایل

یاد آوری کلمه عبور به وسیله ایمیل

تقلب در حسابداری

تقلب حسابداری شرکت ها:

مطالعه موردی شرکت کامپیوتری با مسئولیت محدود سایتام:

چکیده:

در انرون و سایتام و ووردکام به نظر میرسد که تقلب در شرکتهای حسابداری یک مشکل عمده است که همزمان دامنه و شدت ان افزایش مییابد.شواهد پژوهشی نشان داده است که تعداد فزاینده ای از تقلب های یکپارچه در گزارش های مالی وجود داشته و منجربه ضرر و زیان اقتصادی قابل توجهی شده و اعتماد سرمایه گذاران را باتوجه به سودمندی و قابلیت اطمینان از صورت های مالی را از بین برده است. افزایش میزان این تخلفات نیازمند مجازاتهای عبرت انگیز و اجرای موثر قانون است. در این مقاله تلاش شده است که به بررسی و تجزیه و تحلیل سیستم حسابداری سایتام پرداخته شود.که موجب توجه عموم بوده و همچنین اخلاق حاکمیت شرکتی در ان مهم است. تقلب توسط بنیانگذاران سایتام در سال2009 انجام شده است. که نشان دهنده این واقعیت است که حرص و طمع انسان و جاه طلبی و عطش قدرت و پول و شهرت یک پارامتر تاثیر گذار است. برخلاف انرون، سایتام خیلی در مشکلات درگیر بوده است رسوایی سایتام براساس اهمیت قوانین اوراق بهادار و CGI  و بازارهای نوظهور بوده است. در واقع تقلب در شرکت سایتام دولت هند را مجبور به جلوگیری از تقلب های مشابه اینده نمود بنابراین تولید گزارش های تقلبی مالی آموزش های جدید و به دنبال ان استراتژی های جدید به منظور کاهش حوادثی مانند تقلب در اینده مورد بررسی قرار گرفت.

کلمات کلیدی: تقلب در دفاتر شرکت های بزرگ،حسابداری سایتام، مطالعه موردی اداره شرکتهای هند،استاندارد های حسابداری و حساب رسی

1.مقدمه:

1-1.تقلب چیست؟

تقلب یک پدیده جهانی است که بر تمام بخش های اقتصاد بر تمام قاره ها اشراف دارد. تقلب شامل طیف گسترده ای از شیوه های غیر قانونی و مربوط به فریب عمدی و یا ارائه اطلاعات نادرست میباشد. باتوجه به انجمن بازرسان تقلب (ACFE)، تقلب یا فریب به ارائه اطلاعات نادرست یک فرد یا یک نهاد میپردازد که در برخی موارد سود غیر مجاز را به فرد و یا به نهاد را منجر میشود. به عبارت دیگر تقلب در واقع دستکاری امور توسط افراد بی پروا است که فعالیتهای کسب و کار را با هدف به دست اوردن پول زیاد تحت تاثیر قرار میدهند و به دنبال اخذ پول از طریق غیر قانونی یا غیر منصفانه میباشند. تقلب منجر به درامد و نتایج نامشروع شده و پول و کالا و حتی حسن نیت و شهرت شخص از بین میرود. تقلب اغلب به صورت غیر قانونی و غیر اخلاقی است و این به معنی ناعادلانه بودن است. سازمان هایی که برای ساخت فرایندها، رویه ها و کنترل ضروری است که حضور داشته باشند ممکن است نتوانند موقعیت ارتکاب تقلب را شناسایی نمایند و اگر ان رخ دهد فعالیتهای جعلی موثر را شناسایی نمایند. تقلب شامل افرادی از سطح رهبری است که تحت نام مدیریت تقلب بوده و تنها شامل کارمندان و کارگران یک واحد تجاری شناخته شده است که به صورت انجمن متقلبان شناخته میشود.

2-1.تلفات بالای تقلب: نگاهی اجمالی

سازمان ها از همه نوع به اندازه در معرض تقلب میباشند در تعدادی از موارد در طول چند دهه ی گذشته، شرکتهای بزرگ دولتی تقلب مالی را تجربه کرده اند و در نتیجه آشفتگی در بازار سرمایه ، از دست دادن ارزش سهام و در برخی از موارد ورشکستگی شرکت شده است. اگر چه این به طور کلی توسط قانون ساربان-اکسلی پذیرفته شده است لذا به دنبال بهبود حاکمیت شرکتی و کاهش بروز تقلب میباشند که مطالعات و بررسی های اخیر نشان میدهد که سرمایه گذاران و مدیران همچنان نگرانی هایی را در مورد تقلب در صورت های مالی را دارند. برای مثال،ACF در سال 2010 گزارشی را در سازمان ملل برای تقلب و سوءاستفاده در صورت های مالی را ارائه نمود در حالی که کمتر از 5 درصد موارد تقلب را گزارش نموده بود و این تا حدی پر هزینه بود و منجر به از دست دادن1.7 میلیون دلار بوده است. شرکت کنندگان در نظر سنجی تخمین میزنند که این سازمان به طور معمول هر سال 5 درصد از درامد خود را از دست میدهد که ناشی از تقلب است این در سال 2011 بر تولید ناخالص جهانی اعمال شده است و پتانسیل تقلب سالانه را به بیش از سه و نیم ترلیون دلار بوده است. این تقلب منجر به از دست دادن شغل به مقدار 140 هزار دلار در مطالعه ما شده است. بیش از یک پنجم این ضرر و زیان به مقدار حداقل یک میلیون دلار میرسد. تقلب مجدد به طور متوسط 18 ماه به طول می انجامد تا دوباره شناسایی شود. گزارش تقلب و کلاهبرداری مالی از سال 2007-1998 از کمیته از سازمانهای مربوطه، تجزیه و تحلیل 347 تقلب را در کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از سال 1988-2007 انجام شد و دریافتند که در سال 1999 متوسط تقلب سه بار در یک سال بوده و به میزان 12 میلیون دلار بوده و به طور متوسط 4.1 میلیون دلار میباشد. علاوه بر این، اندازه متوسط شرکت های مالی متقلب تا حدود 6 برابر افزایش یافته است که از 16 میلیون دلار به 93 میلیون دلار در کل دارایی ها بوده و از 13 میلیون دلار تا 72 میلیون دلار درامد را از این راه به وجود آورده است.

در سال 2009 با بررسی KPMG دیده شد که مدیران شرکتهای آمریکایی با درامد سالانه 250 میلیون دلار یا بیشتر پیش 65 درصد رشد تقلب را داشته اند که خطرات قابل توجهی را برای سازمانها در آینده رقم میزند و یک سوم از کسانی که به عنوان بالاترین گزارشهای مالی تقلب را داشته اند شناسایی شده اند.

56% از حدود 100 کسب و کار حرفه مورد بررسی در طول یک دوره مورد بررسی قرار گرفت و دیده شده که کاهش ریسک تقلب درصورت های مالی در سال 1010 و 2011 نسبت به سه سال قبل وجود داشته است. تقریبا نیمی از افراد مورد بررسی در رکود اقتصادی منجر به افزایش ای تقلبها شده اند.

با توجه به شاخص سالانه تقلب در سال 2012،تقلب توسط سازمان ملی در حدود 73 میلیارد پوند انگلستان بوده است. در سال 2006 و 2010 و 2011 این مقدار به 13،30 و 38 میلیارد پوند رسید. در سال 2012 این آمار و ارقام به طور قابل توجهی بیشتر شد که به دلیل جدید بودن و ظهور بخش خصوصی در تعدادی از سازمانها بوده است. مقررات تقلب در تمام زمینه های اقتصادی بریتانیا دیده میشود. علاوه بر این، تقلب در صورت های مالی یک عامل کمک کننده به بحرانهای مالی اخیر بوده است و از آن به عنوان تهدید بهره وری، نقدینگی و ایمنی در بازار سرمایه و بدهی ها یاد میشود. به علاوه این به طور قابل توجهی عدم اطمینان و بی ثباتی را در بازار های مالی افزایش داده و اعتماد سرمایه گذاران را در سراسر جهان کاهش میدهد. همچنین اعتبار اطلاعات مالی برای سرمایه گذاران جهت تصمیم گیری برای برای سرمایه گذاری کاهش می یابد. با در نظر گرفتن از دست زفتن اعتماد سرمایه گذاران و همچنین آسیب، اعمال جنایتگارانه، روشن است که چرا تحریفهای مالی باید در بدترین کابوسهای  مربوط به تقلب قرار میگیرد.

3-1. چه کسانی مرتکب تقلب میشوند:

امروزه، رفتار باورنکردنی در این سازمانها دیده میشود. به طور کلی سه گروه از افراد و کسب و کار ها منجر به تقلب مالی میشوند. آنها شامل مدیریت ارشد سازمانها شامل مدیر عامل و CFO و مجرمان رده های میان و مدیران پایین دستی میباشد. مدیران اجرائی فعالان متقلب بوده اند که توسط عملکرد کسب و کار خود ان را میتوانند پنهان کنند و میتوانند وضعیت شخصی را حفظ کرده و درآمد شخصی و ثروت خود را کنترل کنند. کارمندان میان و سطح پایین توسط اظهارنامه های مالی تقلب مربوط به منطقه مسئولیت مالی خود انجام میشوند که توسط عملکرد مدیریتی خود آن را پنهان می نمایند. مجرمان سازمانی با اظهار نامه های مالی از تقلب برای بدست آوردن وام و با برنامه ریزی بر بدست آوردن سهام اقدام مینمایند. در حالی که بسیاری از تغییرات از تقلبهای مالی در فرایند های حسابرسی مالی و یا دستکاری بوده و تحقیقات بارها نشان داده است که یک حسابرسی مالی به سادگی نمیتواند تشخیص قابل توجهی از تقلب را داشته باشد.

4-1. عواقب تقلب در گزارش و کلاهبرداری

گزارشهای مالی متقلبانه میتواند برای سازمان ، عواقب قابل توجهی را داشته و  همچنین برای اعتماد عمومی در بازار سرمایه خوب نیست. در دوره های ذکر شده در بالا مشخصات گزارشگری مالی متقلبانه نگران را در مورد اعتبار فرایند گزارشگری مالی در آمریکا را بالا برده و پاسخ به سوال نقش مدیریتی و حسابرسان ، تنظیم کننده و تحلیل گران را سخت نموده است. علاوه بر این، کلاهبرداری شرکتی در مناطق مختلف مالی، عملیاتی و روانی اثر گذار است. علاوه بر این، کلاهبرداری شرکتی اثرات سازمانی مختلف مالی، عملیاتی و روانی نیز دارد. در حالی که زیان مالی قابل توجهی با توجه به تقلب وجود دارد، تاثیر کامل تقلب در سازمان میتواند سرسام آور باشد. در واقع،ضررو زیان به شهرت، حسن نیت، روابط مشتری میتواند ویرانگر باشد. این زمانی اتفاق می افتد که گزارشگری مالی متقلبانه عواقب جدی خود را نشان دهند. از این آسیبها گاهی اوقات به عنوان موجهای ویرانگر یاد میشود. کسانی که تحت تاثیر ممکن است قرار بگیرند، محدوده وسیعی را در بر میگیرد. بین این دو ، بسیاری دیگر ممکن است شغل خود را از دست داده و با کاهش ارزش صندوق باز نشستگی اتفاق بیافتد. سپرده گذاران در موسسات مالی، حسابرسان و وکلای مدافع و بیمه و حتی رقبا میتوانند از این موضوع رنج ببرند. به عنوان تقلب، این میتواند توسط هر کارمند در یک سازمان یا توسط کسانی از خارج سازمان اتفاق بیفتد که با یک برنامه موثر مدیریت تقلب بوده و در محل دارایی های سازمان اعتبار ان است. بنابراین، پیشگیری و تشخیص گزارشگری مالی متقلبانه باید با نهادهای ارائه دهنده گزارشهای مالی شروع شود. با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد و رسوایی های اخیر شرکت های بزرگ، تقلب هنوز به عنوان یک نگرانی برای مدیران شرکت ها میباشد. در واقع، مقررات گسترده ای ارائه و طراحی شده که برای کمک به جلوگیری و کشف تقلبهای شرکت بوده و شیوه های جعلی که قبلا وجود داشته اند ممکن است شناسایی شوند. علاوه بر این، مدیران شرکتها بیشتر از قبل به پرداخت جریمه و زندان متهم میشوند، هیچ روش جعلی و تبلیغات منفی وجود ندارد. این امر برای مدیریت روشن است. هر سازمان که در معرض تقلب است و مدیران باید بدانند که چگونه آن را تشخیص دهند و یا حداقل در چه زمانی به آن مشکوک شوند.

2. نقد و بررسی تحقیقات انجام شده:

این موضوع از اواخر 1990 شروع شده است که یک موج تقلب در شرکتهای بزرگ در آمریکا که با شکست انرون بوده است به عنوان یک نمونه بوده است. جیفورد 910 مورد تقلب را در حسابرسی داخلی در طول دور نه سال از سال 1989-1981 برای ارزیابی خطرات خاص ارائه نمود که در کمسیون، گزارش او مورد بررسی قرار گرفت. او نتیجه گرفت که تقریبا 63% از مواد 910 گانه تقلب تحت طبقه بندی خطرناک بودن با استفاده از کنترل داخل میتواند جلوگیری شود. علاوه بر این، اهمیت به ارائه نوع شناسی از افراد اختلاس گر داشته است. او نشان داد که اختلاس یک نوع فرصت طلبی بوده که به سرعت منجر به تشخیص آن با کنترل داخلی میشود. و این فرصت طلبی را از بین میبرد. به طور مشابه زگنفرس انجام مطالعه را برای مقدار و نوع تقلب در دولتهای ایالتی و محلی ارائه نمود. مطالعه او نشان داد که انواع تقلبها اغلب زمانی اتفاق می افتد که دارایی ها درست وارد شده و نمایش غلط و فاکتورهای نا صحیحی ارائه شده اند.

از سوی دیگر، هوگن و سلین مطالعه را در مورد ارزش کنترل داخل ارائه نمودند که تا حد زیادی بر یکپارچگی مدیریت و در دسترس بودن تلکنوژی اطلاعات و کامپیوتر مربوط میباشد که در ان تعهد به کشف جرم و جنایت کمک کننده میباشد. شادما و برهما در سیستم  بانکداری بر روی ده تقلب اصلی تاکید میکند که در ان تقلب در بانک میتواند در تمام حوزه های خرید و فروش بانک باشد. علت اصلی ارتکاب تقلب،سستی  در رعایت سیستم ها و روشهای نظارتی بر کارکنان است.هریس  ویلیام با این حال به بررسی دلایل ارائه وام و تقلب در بانک ها پرداختند. پیرستاک،برودی و پاچینی  به مطالعه حفاظت از تقلبهای متعدد بر تشخیص تکنیکهای مقطعی پرداختند. علاوه بر این، ویلسون به دنبال محدودیتهای بانک تحقیقاتی را انجام داده است. این سقوط با توجه به شکست در مدیریت، کنترل مالی و عملیات بانکی بوده است بورتان، تقلب در شرکت براساس نظریه اعتماد ارائه نموده اند که نظریه از ادبیات جامعه شناسی بوده است. در حالی که جراند و زچمن تامین مالی را مربوط به اعتماد به نفس کاذب اجرائی به تعهد از تقلب میدانند. علاوه بر این در بانک، با در نظر گرفتن بررسی دلایل برای چکهای تقلبی، مقدار تقلب در بانک های هند و شیوه ای که در ان تخصص حسابرسی داخل را میتوان یکپارچه فرض نمود، این به منظور شناسایی و جلوگیری از تقلب در گامهای پیشگیرانه برای مبارزه با تقلب بوده است. چن در مطالعه ای رهبری غیر اخلاقی را در شرکتهای غیر اخلاقی را مورد بررسی قرار داد و نقش رهبران را در انواع حالات مقایسه نمود. از طریق بررسی قرارداد و نقش رهبران را در انواع حالات مقایسه نمود. از طریق بررسی قرار داد و نقش رهبران را در انواع حالات مقایسه نمود. از طریق استفاده از مدل شبیه سازی کامپیوتری، او نشان داد که چگونه ترکیبی از خود شیفتگی مدیر عامل، انگیزه مالی، انتظارات سهامداران و همچنین عدم صداقت مدیر عامل نمیتواند توضیح چندانی برای برخی از یافته های برجسته را داشته باشد که در سالهای اخیر افشای مالی در راه بوده و رسوایی به بار آورده است. با توجه به بدن مطالعه تحقیقات انجام شده توسط چچینی و همکارانش، نویسندگان یک روش برای تشخیص تقلب مدیریت را با استفاده از داده های اولیه مالی را براساس یک مدل ارائه نموده اند. این آشکار است که اغلب مطالعات در کشورهای توسعه یافته غربی انجام شده است. همیشه این رفتار تقلب نسبتا ناشناخته بوده است. بر این اساس، هدف از این مقاله این است که به بررسی رفتارهای غیر اخلاقی مدیران پرداخته شود که تشکیل یک ارزیابی را در مورد ادعاهای تقلب داشته باشند.متاسفانه، هیچ مطالعه در رابطه با جنبه های رفتاری انجام شده و تداوم تقلب شرکت های بزرگ در زمینه اقتصاد در حال توسعه مانند هند بوده است. از این رو، مطالعه حاضر به دنبال پر کردن یک شکاف و کمک تحقیقات است.

3.روش تحقیق، اهداف و منابع اطلاعاتی:

کارهای گزارشگری مالی را میتوان با مرجع یک محیط خاص توسعه داد. بنابراین، تحقیقات کیفی میتواند مفید برای کشف و گزارشگری مالی متقلبانه باشد. در اینجا، دو موضوع بسیار مهم است. اولا درک چرایی و چگونگی گزارشگری مالی متقلبانه با یک رویکرد پژوهشی تفسیری مناسب مورد نیاز است. دوما، مورد مطالعه به عنوان بخشی از این مطالعه بوده و ما در بزرگترین حالت  به طور خاص  به کشور هند نگاه میکنیم که شرکت کامپیوتری سایتام در ان قرار دارد. تقلب در حسابداری سایتام جامع بوده و در معرض شکست مکانیسم نظارت در هند میباشد. بدون شک، برای طراحی سیستم های حسابداری بهتر، ما نیاز به درک چگونگی سیستم های حسابداری در زمینه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی داریم.

هدف اصلی از مطالعه عبارتند از:

1.روایی برجسته حسابداری شرکت سایتام به به تصویر کشیدن دنباله ای از اتفاقات و حوادث، گروه های کلیدی درگیر، پیگیری اقدامات عمدی در هند میباشد.

2. چگونه میتوان این شرایط کلاهبرداری در سایتام را برجسته نمود.

برای تکمیل تحقیقات قبلی، ما رفتارهایی که منجر به رسوایی مستند در شرکت سایتام شده است را مورد بررسی قرار دارد که با استفاده از شواهد بدست آمده از مطبوعات، مقالات و تجزیه تحلیل محتوای بدست آمده است. از نظر روش جمع آوری اطلاعات، ما برای اطمینان از پوشش شواهد مطبوعات موجود، از پایگاه داده Factira استفاده نمودیم. بنابراین پژوهش حاضر عمدتا بر اساس منابع داده ثانویه استوار بوده و داده ها از منابع و مجلات و کتابها و روزنامه ها، بیانیه ها منتشر شده بدست آمده است. با این حال، همانطور که قبلا گفته شد، ماهیت مطالعه در درجه اول کیفی و توصیفی و تحلیل است.

 

 

 

4-رسوایی مالی شرکت کامپبوتری ساتیام با خدمات محدود: مطالعه موردی شرکت انروم هند

برحسب اتفاق ،شرکت سایتام به معنی حقیقت در زبان هند باستان سانسکریت می باشد. شرکت ساتیام بهترین شرایط را در سال 2007 و در سال 2009 داشته است و توانسته جایزه خروس طلایی و تاج الماس را ببرد و به عنوان چهارمین شرکت با میزان مشتری بالا بوده  وبرون سپاری شرکت منجر به بزرگترین کلاهبرداری در این شرکت شده است. آقای رامالینگا راجو کهرئیس و بنیانگذار سایتام است و از این به بعد آن را با نام راجو ارائه خواهیم نمود،دستگیر شد و به 1.47 میلیارد دلار اختلاس اعتراف نمود و این اعتراف برای سال گذشته بود . براساس

گزارش،راجو و برادرش راما که یک مدیرعامل بود،هیئت مدیره را به صورت پنهانی فریب داد و مدیران ارشد و و حسابرسان را دور زد. این مورد تقلب حسابداری در شرکت به نام انروم هند مشهور شد. به منظور ارزیابی  درک شدت از تقلب در سایتام،مهم است که به درک عواملی که به تصمیم گیری غیر اخلاقی توسط مدیران شرکت انجامیده است،توجه نماییم. نخست لازم است شرکت سایتام را به عنوان یک رقیب جهانی در خدمات فناوری در بازار بشناسیم. هنمچنین بهتر است برای ارزیابی تصمیمات سایتام در مورد آقای راجو بدانیم. در نهایت،تلاش برای یادگیری برخی از تقلب های سایتام در آینده مورد نظر است.

4-1ظهور شرکت کامپیوتری ساتیام،با خدمات محدود:

شرکت کامپیوتری ساتیام با خدمات محدود در صنعت هند با برون سپاری خدمات فناوری بوجود آمد. این شرکت در سال 1987 در حیدرآباد هند توسط آقای راجو تشکیل شد. این شرکت با بیست کارمکند به سرعت به یک کسب و کار جهانی تبدیل شد. بخش های مختلفی توسط این کسب و کار و فرایند برون سپاری خدمات پوشش داده می شدند. ساتیام به عنوان مثال موفقیت روزافزونی را در هند داشته است ساتیام برنده جوایز متعدد برای نوآوری و پاسخگویی شرکت های بزرگ دریافت نمود. در سال 2007،ارنست و یانگ،جایزه کارآفرین برتر سال را به آقای راجو اهدا نمودند. در تاریخ 14 آوریل سال 2008 این شرکت موفق به کسب جوایزی از کشور هند با عنوان رهبری و پاسخگویی مناسب شد. در سپتامبر 2008،شورای جهانی برای اداره امور شرکت،جایزه طاووس طلایی را جهت نرخ پاسخگوی جهانی به این شرکت داد. متاسفانه در کمتر از 5 ماه پس از برنده شدن اسین جایزه جهانی،سایتام متهم به تقلب عظیم مالی شد. در سال 2003،تجارت در زمینه خدمات فناوری شامل 13120همکار سرویس فنی در سایتام با بیش از 300مشتری در سراسر جهان بوده است. در آن زمان بازار IT در سراسر جهان معاملاتی نزدیک به 4—میلیارد دلار را داشته است که با نرخ 6.4%در حال افزایش بود.  بازیگران عمده این بازار به اهمیت افزایش درامد از خدمات IT را در سرتاسر جهان فهمیده بودند. تاثیر اینترنت بر کسب و کار الکترونیکی و ظهور با کیفیت بالا و خدمات فناوری صنعت در هند و روش انها، نیاز به رشد ارائه دهندگان IT را نشان می داد که با ارائه طیف وسیعی از خدمات بوده است. رقابت موثر،هردو در برابر رقبای داخلی و جهانی شرکت سوار بر انواع استراتژی های کسب و کار چند جانبه بوده اند. از سال   2003 تا 2008،تقریبا تمامی معیارهای مالی بر اساس علاقه سرمایه گذاران در شرکت به میزان قابل توجهی رشد داشته است. شرکت ساتیام در کل مجموع فروش به مبلغ 467 میلیون دلار رسیده است. در ماه مارس سال 2008 این شرکت مبلغ2.1 بیلیون دلار را اعلام نموده است. این شرکت نشان داد که نرخ رشد مرکب سالانه آن بیش از 35، می باشد و سودعملیاتی آن به 21% و سود هر سهم با مقدار 0.67 دلار رشد نموده است. و بالاخره در اوایل ژانویه 2003 قیمت سهام به 526.25 رسیده و 300%بهبود در 5 سال بدست آمده است. ساتیام رشد قابلتوجهی را داشته و ارزش سهام آن به صورت انفجاری افزایش  یافته بود. این شرکت تحت رهبران به یک ستاره تبدیل شد و نام آن در بازار جهانی IT مشخص شد. محیط خارجی در شرکت سایتام منجر به رشد سودمند این شرکت شد. اما اعداد و ارقام،این را به صورت کامل نشان نمی دهد. تقلب در سیستم حسابداری سایتام با عنوان انرون هند شناخته شد.

4-2 آقای رامالینگا راجو و رسوایی سایتام:

در تاریخ 7 زوئیه 2009،آقای راجو به افشای نامه های سایتام از هیئت رئیسه این شرکت اقدام نمود که در آن ارقام حسابداری شرکت برای یک سال دستکاری شده بود. آقای راجو،دارایی را در ترازنامه به مقدار 1.47 بیلیون دلار را اغراق آمیز دانست. نزدیک به 1.04 میلیارد دلار وام بانکی و پول نقد از طرف مالک شرکت غیر موجود بود. همچنین بدهی سایتام در ترازنامه کمتر گزارش شده بود. سایتام در طول دوره چند ساله به منظور اغراق در درآمد نزدیک به هر سه ماه تحلیل های غیر واقعی را ارائه می داد.  به عنوان مثال نتایج اعلام شده در 17 اکتبر 2009 درآمد سه ماهه 75% بوده و سود 97% اغراق آمیز می باشد. آقای راجو بر اساس شرکت های حسابرسی داخلی،تعدادی از روش های مختلف تقلب را به کار بسته بود. با استفاده از رایانه های شخصی،آقای راجو حساب های بانکی متعددی برای پیشبرد تقلب های خود ایجاد کرده بود. آقای راجو حساب های بانکی را به گونه ای جلب کرده بود که با ترازنامه توازن نداشت. او درآمد را با این ادعاارائه می کرد که حاصل از بهره های بانکی جعلی می باشد. آقای راجو 6000حقوق و دستمزد جعلی را در طول چند سال گذشته ایجاد کرده بود و به ان از طرف شرکت بودجه اختصاص داده بود. رئیس این شرکت از حسابرسی داخلی برای جعل هویت مشتری اسشتفاده کرده و فاکتورهای جعلی را ارائه نموده بود. رئیس حسابرسی داخلی نیز قطعنامه های جعلی هیئت مدیره را ارائه نموده و وام های غیرقانونی برای شرکت گرفته بود. همچنین به نظر می رسد پول نقد این شرکت از طریق سپرده ها در بانک های ایالت متحده بوده که هرگز با ترازنامه سنخیت نداشته است.حرس و طمع برای پول،قدرت،رقابت،موقعیت و اعتبار آقای راجو را مجبور به نقض تمام وظایف کرده بود و سهل انگاری را به وجود آورده بود. رسوایی سایتام یک مورد کلاسیک از سهل انگاری از وظایف استانداردهای اخلاقی و عدم مسئولیت اجتماعی شرکت ها بیوده است. این ناشی حرس و طمع انسان و میل به تقلب است. این نوع رفتار را می توان به عنوان تحت الشعاع قراردادن مسئولیت پاسخگویی به وظایف را ناشی از حرس و طمع می دانیم. رقابت شدید و نیاز به فشار ویژه سرمایه گذاران،تحلیل گران ،سهامداران، و بازار سهام این شرایط را بوجود می اورد. استانداردهای پایین اخلاقی و معنوی مدیریت ارشد و تاکید بر عملکرد در کوتاه مدت منجر به این موضوع می شود. با توجه به تحقیقات بانک مرکزی و آزانس تحقیقات جرم،فعالیت تقلبانه از آوریل 1999شروع شده است. زمانی که شرکت در یک مسیر سالانه دورقمی بوده است. همانطور که از دسامبر 2008 گفته شد، سایتام کل بازار سرمایه را به مقدار 3.2 میلیارد دلار بدست اورده بود. برنامه ریزی سایتام برای بدست اوردن سهم 51درصدی از زیرساخت ها و زیرساخت های پیشرو توسعه و مدیریت پرو؟ژه شرکت برای 300میلیون دلار بوده است. در اینجا راجو یک سهم 37 درصدی داشته است. کل گردش مالی 350 میلیون دلار و سودخالص 20 میلیون دلار بوده است. راجو نیز سهم 35 درصدی را داشته و  یکی دیگر از شرکت های سرمایه گذاری نیز در این موضوع وارد شدند. درامد سایتام در سال 2006 یک میلیارد دلار بوده است. در آوریل 2008 سایتام تبدیل به اولین شرکت هندیبا انتشار مالی بالا شد. در 16 دسامبر سال 2008 هیئت مدیره سایتام از جمله 5 مدیر مستقل ان، پیشنهاد خرید سهام شرکت مایتاس زیرساخت را دارند که توسط اعضای گروه سایتام مورد تایید گرفت و به طور کامل مبلغ 1.6 میلیارد دلار به ان اختصاص داده شد. بدون نیاز به تایید سهامداران،مدیران با تصمیم مدیریت خود اقدام نمودند. تصمیم به خرید با این حال، منجر به فروش سهام سایتام شده و این یک اقدام علیه مدیریت و تهدید آن بوده است. این توسط قوانین مناسب برای ثبت در امریکا ارائه شد. بانک جهانی انجام این کسب و کار از سایتام را به مدت 8 سال با توجه به نظرات نامناسب ممنوع نمود. 4 مدیر مستقل نیز هیئت مدیره سایتام را ترک نموده و اقدام به افشای سهام متعهد در بورس اوراق بهادار نمودند. بانک سرمایه گذاری DSP مریل لینچ که ظاهرا توسط سایتام خریداری شده بود؟،در نهایت تعامل خود را با این شرکت پس از بی نظمی مالی خاتمه داد. در 7 ژانویه 2009 رئیس سایتام رامالینگا راجو پس از مطلع ساختن اعضای هیئت مدیره و هیئت بورس اوراق بهادار هند اقدام به استعفا نمود. راجو اعتراف کرد ک ترازنامه سایتام از30سپتامبر 2008 شامل بی نظمی های زیر می باشد. او مقدار پول های جعلی را ارائه نمود.5040 کرور پول غیر نقد موجود بود و 5361روپیه در بانک قراردادشت و بهره تعلق یافته 376 روپیه بوده است. و موقعیت بدهاکار اغراق امیزی به مقدار 490 روپیه داشته استت. او پذیرفت که درامد سایتام به صورت مناسب گزارش داده نشده است2700کرور و سود 649 کرور درامد واقعی براساس روپیه بوده است. به عبارت دیگر آمار و ارقام برای پول نقد و بانک های آمریکا 1.04 میلیارد دلار بوده و در بانک های غیر امریکایی 1.1 میلیارد دلار می باشد. همچنین بهره تعلق یافته از بانک های امریگکایی شامل 77.46 میلیون دلار بوده و در بانک های غیر امریکایی به مقدار 253.38 میلیون دلار بوده است. همچنین جایگاه بدهکاران امریکایی به مقدار 100.94 میلیون دلار و غیر امریکایی 546.11 میلیون دلار بوده است. راجو در همان نامه اول نشان دهنده بهره مندی از تورم درامد را داشت و هیچ یک از اعضای هیئت مدیره از ان تا به حال خبر نداشتند. محل تقلب برای منحرف کردن وجوه در سرمایه گذاری در املاک و شرکت های دیگر بوده  و درامد بالا در هر سهم نگه داشته  شده و افزایش اجرایی و سودهای کلان با فروش سهام در تورم بالا بوده است و شکاف در ترازنامه صرفا در حساب سود با تورم در یک دوره چندساله به وجودامده بود که از سال 1999 شروع شده بود. این به عنوان یک شکاف حاشیه سود عملیاتی واقعی بوده و در طول یک سال رشد نموده است. این فاصله نسبت قابل کنترلی را به عنوان رشد قابل توجهی در نظر داشته است. راجو در برنامه هیئت مدیره و سهامداران توضیحاتی را ارائه نمود. او در ادامه توضیح داد که هر تلاشی برای ازبین بردن شکاف منجر به شکست شده و معامله شرکت مایتایس تلاشی برای پرکردن این شکاف بوده است. اما سرمایه گذاران فکر می کردند که این یک تلاش بی پروا جهت نشان دادن پول نقد سایتام بوده که در ان خانواده راجو یک سهم کوچک را داشته اند. جدول 1 برخی از بخش های سایتام ،ترازنامه و درامد را به تصویر کشیده است و نشان دهنده تفاوت بین امور مالی واقعی و گزارش ها است.خوشبختانه معامله سایتام با ماتیاس نجات یافت. این می تواند تنها زمانی اتفاق افتد که به معامله اجازه داده می شود که بتواند از دارایی دو طرف قرارداد استفاده کند. راجو پول نقد را ارائه نموده بود واین دو شرکت براساس این پول برنامه ریزی نموده اند. به عنوان بخشی از استراتژی،سایتام به طور قابل ملاحظه ای آنها را منابع این شرذکت با 25.6 درصد در ماه مارس 2001 و8.74% در ماه مارس 2008 اختصاص داد. به علاوه این مقدار کاهش یافته بود وبه عنوان مروج درصد بسیار کمی از سهام ارائخ شده در دسامبر 2007 بوده همانطور که در جدول 2 نشان داده شده است. نگرانی این بود که عملکرد ضعیف در این پیشنهاد منجر به افشای شکاف خواهد شد. ان مانند این است که چگونه این شکاف را بتوان از بین برد. حمله نافرجام معامله مایتاس، تلاش ناامیدانه ای برای سرپوش گذاشتن بر تقلب با اوردن برخی از دارایی ها در کسب و کار بوده است . وقتی که شرکت شکست خورد، راجو اعتراف به تقلب نمود. با توجه به سهم عمده راجو این موضوع قابل توجه است. به دنبال این معامله، دشواری وحشتناکی به طور متفاوت از منظر خانواده راجو بوجود امد./ برخلاف انرون که غرق در مشکلات شرکت بود، سایتام تا زانو در مشکلات گیر کرده بود. این شرکت ، با یک مبلغ مالی بزرگ هنوز هم به دبنل کنترل یک درصد کوچکی از سهام به مقدار 3% بوده و تلاش برای جذب اکثریت سهام را داشته است. به همین دلیل رامالینگاه ادعا می کند که او به خاطر آن هرسال ارقام درامد را به طور مشخص وارد نمی کرده است و از انجا که امار و ارقام می تواند به راحتی دیده شود، این موضوع تناقض را نشان می داد. شکاف بین سود واقعی و سود ترازنامه هرسال گسترده تر می شد. به منظور بستن این شکاف او به دنبال خرید شرکت زیرساخت مایتاس بوده است. در این مسیر سود ساختگی می تواند از طریق یک فرایند خرید و فرذوش اتفاق افتد. حسابرسان ،بانکداران و دیده بانهای بازار همه نقش خود را در حسابداری داشته و  تقلب را در این موضوع تایید نموده اند.

جدول 1:ترازنامه ساختگی و صورت سود و زیان سایتام از 30 سپتامبر 2008

جدول 2:سهام پولوموترز در الگوی سایتام از 2001 تا 2008

4-3نقش حسابرسان و عوامل موثر در تقلب:

شرکت حسابرسی جهانی پرایز واتر هاوس کوپرز(PWC )از ژوئن سال 2000 به دنبال کشف تقلب  در شرکت سایتام تا سال 2009 بوده است. PWC برخی از تفسیرها را برای کشف این تقلب به کار برد. در واقع PWCصورت های مالی سایتام امضا شده و حسابداران را تحت بررسی قرار داد. به خصوص یک مورد مربوط به 1.04 میلیون دلار که شرکمت سایتام در ترازنامه خود ان را به عنوان یک سپرده ارائه نموده بود. با توجه به حسابداری حرفه ای، هر شرکت معقول است که پول خود را جهت بهره برداری از ان سرمایه گذاری کند و پول نقدر بیش از حد به سهامداران بازگشت داده شود. مقدار زیادی از پول نقد در نتیجه باید از طرف حسابرسان تایید شده باشد. علاوه برایان به نظر می رسد که حسابرسان مستقل به بررسی سپرده های بانکی شرکت سایتام پرداخته اند. به علاوه،تقلب در سایتام برای تعدادی از سال ها بوده  وشامل دستکاری ترازنامه و صورت های درامد بوده است. هرزمان که نیاز به درامد بیشتر در سایتام باشد . این با براورد تحلیلگران بوده و به سادگی با منابع ساختگی بدون کشف تقلب آن را ارائه می داده اند و این به طور متعدد از طرف حسابرسان مورد بررسی ق رار گرفته بود. به طرز مشکوکی،سایتام همچنین دوبار پرداخت را داشته است. یک بار به شرکت PWC برای حسابرسی و دوم برای ارائه پاسخ هایی به PWC در مورد تقلب. به علاوه گزارش PWC برای نزدیک به 9سال بوده و کشف تقلب در سابرسی در ان دیده نمی شده است. در حالی که شرکت مریل لینچ تقلب را به عنوان بخشی از سعی و کوشش در 10 روز را کشف نمود. این نشان رمی دهد که حسابرسان کمی بی منطق یا در تبانی با شرکت در ارتکاب شرکت بوده اند. در ابتدا PWCاظهر داشت که آنها توسط شرکت مربوطه با استانداردهای حسابرسی قابل اجرا،ممیزی می شود. عامل های متعدد در تقلب شرکت سایتام کمک کننده بوده است. اعضای هیئت مدیره مستقل سایتام، جامعه سرمایه گذاری نهادی،SEDI، سرمایه گذاران خرده فروشی و حسابرسان خارجی و سرمایه گذاران حرفه ای با اطلاعات دقیق و مدل های موجود نتوانسته بودند این تخلف را شناسایی نمایند. در زیر یک لیست از عواملی که به این تقلب کمک کرده اند داده شده شامل حرس و طمع،رشد بلند پروازانه شرکت ها، گزارش های فریبنده،عدم شفافیت،علاقه بیش از حد به حفظ قیمت های سهام،مشوق های اجرایی، انتظارات بازار سهام،ماهیت قواعد حسابدار،ESOP، معاملات در معرض خطر بالا ،شرکت های حسابرسی داخلی و خارجی، موسسات رتبه بندی و سرمایه گذاران، مدیران مستقل ضعیف و کمیته حسابرسی از این جمله بوده اند.

4-4پس از رسوایی سایتام:

بلافاصله پس از انتشار اخبار تقلب از طرف مریل لینچ،تعامل با سایتام کاهش یافته و حساب های بانک سوئیس انها معلق شده و PWCتحت تدابیر شدید مجوز انها را لغو نمود. جوایز برنده شده از طرف شرکت سایتام از انها پس رفته شد و سهام انها به کمترین مقدار خود نزول کرد. بنابراین سرمایه گذاران 2.82 بیلیون دلار را از دست دادند. خوشبختانه سایتام به طور قابل توجهی درامد و دارایی های خود را برای تورم سالانه در بازار سهام هند داشته است. اتهامات علیه آقای راجو بوده که از جمله ان ،توطئه،نقض اعتماد و جعل اسناد بوده است. پس از شکست شرکت سایتام و وارد شدن PWC سرمایه گذاران با احتیاط از این شرکت ها رفتار می نمودند. خبر رسوایی وحشتی را در بازار سهام هند وارد کرد و معیار سهام آن به بیش از 5% کاهش یافت. سهام سایتام بیش از 70درصد نزول نمود که این در شکل 1 به تصویر کشیده شده است. و این کاهش بین دسامبر 2008 و ژانویه 2009 بوده است. بالافصله پس از افشای تقلب حسابداری راجو،اعضای هیئت مدیره جدید منصوب شدند و به انها به دنبال جلوگیری از فروپاشی کامل شرکت بلودند. مقامات هندی به سرعت در تلاش برای نجات سایتام بودند  که به سرونشت انرون و ورلد کام دچار نشود. زمانی که انها رسوایی بزرگ حسابداری را تجربه نمود. دولت هند بالافاصله تحقیقات ود را آغاز نمود. در حالیکه در ان زمان محدود مشارکت مستقیم داشته و با سایتام می خواست به دلیل تقلب مقابله کند و یا تلاش برای سرپوش گذاشتن بر تقلب را داشته است. هیئت مدیره جدید برای سایتام به دنبال نجات این شرکت بوده اند. هدف این انجن این بود که فروش این شرکت در 100روز جبران شود. برای ایجاد یک طرح فروس،هیئت مدیره با بانکداران و حسابدارا ن و وکلا و مقامات دولتی بلافاصله ملاقات نمودند. انها به دنبال ایجاد ثبات و اعتماد به نفس برای شرکت به عنوان بهترین فروشنده قطعات در چهارچوب زمانی 100روز بوده اند. برای به انجام رساندن فروش،هیئت مدیره و استخدام گلدمن ساکس و اوندوس نمود تا با آنها بتواند در کواته ترین زمان ممکن فروش را افزایش دهد.

 

 

شکل1:طراحی نقشه سهام سایتام از دسامبر 2008 تا ژانویه 2009

در اواسط ماه مارس، چند شرکت اصلی در زمینه فناوری اطلاعات اعتماد بنفس کافی را در خرید شرکت سایتام را داشته اند. بورس اوراق بهادار کشورهندSEBI نظارت بر روند و القای اعتماد به نفس را در معامله داشته است. شرکت های متعددی در سایتام در تاریخ 13 آوریل 2009 داوطلب مناقصه بوده اند و سایتام 1.13 دلار را برای هر سهم درنظر گرفته بود که به مقدار 3/1 کمتر از ارزش بازار بوده است. هردو شرکت SEVI و ماهیندرا اکنون از سیستم تقلب به طور کامل آگاه بوده و تحقیقات کشور هند را دنبال نمی کنند. سهام ،دوباره در 26 نوامبر 2009 سقوط کرده و سپس تثبیت شده است که به عنوان بخشی از شرکت ماهیندرا بوده و شرکت ساتیام که بار دیگر به سوی اینده ای روشن حرکت می کند.

4-5بررسی،اتهامات مجرمانه و مدنی:

تحقیقات در رابطه با تقلب و اتهام علیه شرکت ساتیام منجر به درگیری گروه های مختلفی از مردم شدها ست مقامات هندی اقدام به دستگیری اقای راجو و برادرش نمودند که مدیر سابق ان شرکت بوده است و سپس سرینیواسان که رئیس ممیزی داخل شرکت بوده را نیز به اتهام تقلب دستگیر نمودند. مقامات هندی نیز در این رابطه به دستگیری چند حسابرس شرکت PWC اقدام نمودند. موسسه حسابداری خبره هند اعالم نمود که حسابرسان به جرم اجرای نادرست قوانین دستگیر شدند. بانک مرکزی نیز در این دوره از دارایی های خارج از کشور را بررسی نمود. چند اتهام مدنی نیز در آمریکا برای شرکتسیاتام ثبت شد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که چندتن از سیساتمداران هند نیز در این موضوع دخیل بوده اند. دادخاواهی مدنی و کیفری در هند و در امریکا شروع شد. برخی از قربانیان اصلی اینم مسئله شامل کارکنان ،سهامدارانريالمشتریان و دولت هند بوده است. پس ازسایتام ،بازارهای هند بهبود یافته است. بازار سهام هند در حال حاضر نزدیک به یکم رکود می باشد و به نظر می رسد که یک کشور با اقتصاد مناسب که عضو کشورهای گروه اکو است ممکن است اعتبار خود را از دست بدهد. دادخواهی مدنی و کیفری علیه سایتام ادام دارد. شرکت ماهیندرا،51%از سهام سایتام را در تاریخ 16آوریل سال 2009 خریداری نمدوده است و موفق به صرفه جویی و جلوگیری از فروپاشی کامل شرکت را داشته است. با تغییرات مناسب،نرخ تقلب در بازار سرمایه هند با حداقل رسیده است.

4-6مسائل مربوط به اداره شرکت های بزرگ در سایتام

براساس گزارش سه ماهه، سود سایتام بزرگ بوده است. آقای راجو اعتراف می کند که سایتام مرتکب تقلبی نردیک به مبلغ 276 میلیون دلار شده است. در این روند، به شدت شرکت سایتام تمام قوانین حاکمیت شرکتی را از بین برده بود. کلاهبرداری شرکت سایتام بر اساس شیوه CG بوده است. آن برای نشان دادن رابطه خوب با سهامداران و کارکنان ،این شکست را تجربه نمود. CG در موضوع سایتام به دلیل عدم انجام تعهدات این شرکت نسبت به سازماندهی های مختلف به وجود امد. این موارد خاص به شرح زیر می باشد. تشخیص نقش هیئت مدیره و مدیریت، جدایی از نقش های مدیر عامل و رئیس،انتصاب هیئت مدیره، مدیران و مدیران اجرایی،مدیریت حقوق سهامداران

4-7:درسهای اموخته شده از کلاهبرداری از سایتام

رسوایی شرکت سشایتام در هند در سال 2009 ،به دنبال نداشتن پتانسیل رهبر مناسب بوده است. به دنبال عواقب مداوم و اثرات اقتصاد جهانی این احساس بوجود امد که امید به برخی از رسوایی ها و درس گرفتن از انها وجود دارد. در اینجا برخی از اموخته ها را از رسوایی سایتام به شرح زیر ارائه می نماییم.

1-بررسی همه اشتباهات:تقلب در سایتام بایک طرح بسیار کوچک آغاز شد و در نهایت به مبلغ 276 میلیون دلار رسید. در واقع بسیاری از تقلب در ابتدا بسیار کوچک بودئه و با فکر رشد،ارائه می شود. و احتمال کمتری دارد که در این مرحله تشخیص داده شوند. این یک پیام به بسیاری از شرکت ها است که حساب های خود را متعادل کنند و یا اگر چیزی به نظر نادرست می رسد، حتی اگر خیلی کم باشد ،ان را بررسی کند. تقسیم مسئولیت در سراسر یک تیم به آسانی منجر به تشخیص بی نظمی یا اختلاس می شود.

2-تخریب شهرت شرکت:تقلب نه تنها برای شرکت بد است،بلکه کل صنعت یک کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. بزرگترین رسوایی شرکت هندی تهدید کننده سرمایه گذاری های خارجی می باشد، که این کشور به عنوان سومین اقتصاد بزرگ آسیا بوده و در حال رشد بوده و بخش برون سپاری ان بسیار پر رونق است. اخبار بازارهای سهام هند یک نابسامانی را دارد که با شاخص اصلی معیار بمبئی 7.3 می باشد که منجر به سقوط روپیه هند می باشد. در حال حاضر به دلیل رسوایی شرکت سایتام، رقبای هندی تحت بررسی بیشتر قرار می گیرد و این برای سرمایه گذاران و مشتریان نیز وجود دارد.

3-نیاز به اداره قوی امور شرکت ها: در مورد سایتام ،فقط یک مثال دیگر نیز برای حمایت از CG لازنم است. همه شرکت های عمومی باید در هنگام انتخاب مدیران و مدیران سطح بالا مراقب باشند. اگر فساد در سطوح بالا وجود داشته باشد،آنها موظفهستند این موضوع را پیگیری کنند. همچنین نقش رئیس هیت مدیره به ورت جداگانه است. تقسیم نقش ها کمک نمی کند تا از به وجو امدن شرایطی مانند شرکت سایتام جلوگیری شود. رسوایی در شرکت سایتام ،ارتبط با شرایط فرهنگی را نیز به دنبال دارد. تقلب از سوی بنیانگذاران شرکت سایتام براین واقعیت است که انها حرس و طمع زیادی داشته و جاه طلبسی و عطش قدرت و پول و شهرت انها را تحت تاثیر قرار می دهد.

5-نتیجه گیری

تقلب در شرکت و اعتراض  برای عدم شفافیت و صداقت در گزارش ها با دو پیامد دیده می شود. نخست اینکه مهارت های حسابداری قانونی باید در شفاف نمودن فرایندهای حسابداری به کار بسته شوند که این در صورت های مالی مبهم بسیار مهم است. دوم اینکه تقاصضای عمومی برای تغییر واقدام پس از CGدر سراسر جهان مهم شده است. در واقع این روند دارای هدف مشترکی جهت پرداختن به نگرانی های سرمایه گذاری در مورد این سیستم های مالی شفاف را بوجود می اورد. شکست ساختار شرکت ها در جامعه مالی منجر به ایجاد یک نیاز بزرگ برای مهارت در سه ناحیه کلیدی شناسایی و افشا و جلوگیری از تخلفات را در ساختارهای ضعیف به وجود می ارود. شرکت های بزرگ و ضعیف دولتی و کنترل های ناقص داخلی و صورت های مالی متقلبانه از آن جمله هستند. علاوه براین، چهارچوب CG نیاز به تقویت داشته و باید در اجرا در نظر گرفته شود. افزایش میزان جرایم باید با مناسب شدن مجازات ها کنترل شود. شاید تقلب هیچ تاثیری بر حسابداری مالی و حسابرسی نداشته باشد و این تقلب به دلیل عبور از قانوان تصویب شده در جولای 2002 باشد. همچنین انگیزه برای موسسه حسابداران رسمی امریکا جهت بررسی تقلب در حسابرسی صورت های مالی بوجود می اید. اما ممکن است بیشترین تاثیر را از داخل داشته و اگاهی قابل توجهی به تقلب وجود داشته باشد. این مسئولیت حسابرسان خارجی در برنامه ریزی و انجام ممیزی را معقول می کند که در ان صورت های مالی حسابرسی باید به دنبال تقلب های احتمالی بررسی شوند. به عنوان بخشی از این تحقیق،یکی از اهداف اصلی در ان بررسیب و تجزیه و تحلیل عمق رسوایی حسابداری شرکت سایتام بوده است که با به تصویر کشیدن دنباله ای از اتفاقات و حوادث و روابط کلیدی احزاب درگیر در هند بوده و یادگیری برخی از نکات در آن وجود دارد. برخلاف شرکت انرون،شرکت سایتام به دلیل استراتژی های غلط خود دچار این مشکل شد. رسوایی سایتام براساس قوانین اوراق بهادار، در حال ظهور در بازارهای بین المللی بوده است. یک اجماع گسترده در کشورهای در حال ظهور باید ایجاد شود و به دنبال تلاش جهت ایجاد یک محیط نظارتی در بازار اوراق بهادار باشد. کشور هند به عنوان یک اقتصادر جهانی موفق بوده در حالی که از مسائل CG رنج می برد و آن به تنهایی در کشور توسعه یافته و کشور در حال ظهور وجود دارد و منجر به رسوایی می شود. شرکت سایتام،یک بار دیگر،اهمیت اخلاق و ارتباط ان را با فرهنگ سازمانی گوشزد می کند. تقلب توسط بنیانگذاران سازمان نشان دهنده این واقعیت است که علم رفتار با حرس و طمع انسان و جاه طلبی و عطش قدرت،پول و شهرت و افتخار تاثیر پذیر است. همه نوع از رسوایی و تقلب ثابت کرده است که نیاز به رفتار خوب براساس اخلاق قوی وجود دارد. دولت هند در موردسایتام اقدامات بسیار سریعی را برای حمایت از منافع سرمایه گذاران و حفاظت ازاعتبار هند داشته است.علاوه براین تقلب سایتام دولت را مجبور به نوشتن دوباره قوانین برای حسابرسان و حسابداران کرده است. PWC  به طور معمول به دنبال روش های حسابرسی عمومی شکست می خورد. به گفته رئیس جمهور هندوستان در 25 ژانویه 2011،کلاهبرداری در شرکت سایتام از بعد شکست حسابداری یا حسابرسی است که یک CG می باشد. این براساس حسابرسان PWCبوده که نگاه اولشان به سوء رفتار حرفه ای نبوده است. بانک مرکزی، بررسی تقلب های سایتام های را براساس همدستی اگاهانه حسابداران بی نظم مورد بررسی قرار داد. فرهنگ در سایتام ،به خصوص توسط هیئت مدیره به صورت یک فرهنگ غیراخلاقی بوده است. از یک طرف،این شرکت ظهور خوبی را داشته است که همراه با تحت تاثیر قراردادن سرمایه گذاران بوده و آقای راجو به عنوان یک رهبر مجبور به ارائه نتایج فوق العاده بوده است. در مقابل آقای راجو به دنبال سرکوب احساسات براساس اصول اخلاقی بوده و به دنبال نفع بیشتر شرکت بوده است. هیئت مدیره با اقدامات فاشیستی و زیرزمینی به عنوان یک تماشاگر چشم بسته بوده اند و این منجر به خسارت بزرگی به ادعای گروه را داشته و همچنین تشویقی برای این ر


نظر دهی

برای نظر دهی باید وارد سایت شوید. با تشکر