نظرت چیه ؟

مرکز هم فکری و انتقال تجربه

همین الان ثبت نام کن و از ما باش

ثبت نام

توجه : وارد کردن هر دو گزینه ایمیل و موبایل اجباری نیست فقط یک مورد کافی است.

پرسشنامه

کد امنیتی

تغییر

یاد آوری کردن کلمه عبور

چنانچه رمز عبور خود را فراموش کرده اید ایمیل خود را وارد کنید تا اطلاعات حساب کاربری برای شما ارسال شود.

یاد آوری کلمه عبور به وسیله موبایل

یاد آوری کلمه عبور به وسیله ایمیل

چگونه از کار کردن لذت ببریم (3)

⭕️چگونه از کار کردن لذت ببریم (1)⭕️
راهبرد شخصی براساس روانشناسی خلاقیت و شادی

زمانی که پژوهشگر خلاقیت و شادی به نام «میهالی» برچگونگی کار نقاشها مطالعه می کرد، متوجه نکته رفتاری جالبی شد. مادامی که  نقاش ها بر روی نقاشی هایشان به خوبی تمرکز داشتند به هیچ مساله دیگری مانند خستگی، گرسنگی یا احساس ناراحتی اهمیت نمی دادند آنها فقط نقاشی می کشیدند و تنها به ادامه کار خود متمرکز بودند و وقتی نقاشیشان به اتمام می رسید به سرعت علاقه و تمرکزی که در روند کار داشتند را از دست می دادند، به عبارت دیگر نتیجه برایشان چندان اهمیت نداشت و خیلی در بند و به دنبال نتیجه نبودند بلکه ماهیت و ذات کاری که انجام می دادند برایشان جالب بود. 
همین رفتار در مخترعان، نویسندگان و ... دیده شد.   
این حالت خاصی از ذهن  که به نظر می رسد تمامی بودن شما را جذب خودش می کند و در بر می گیرد، چیست؟
این پژوهشگر این حالت را وضعیت جریان (flow state) نامید. تجربه حضور کامل و یکی شدن با آنچه که شما در حال حاضر مشغول انجام آن هستید، وقتی که شما در وضعیت جریان هستید حالات زیر را تجربه می کنید:

1)  یک ساعت به سرعت یک چشم بر هم زدن می گذرد و گذر زمان را احساس نمی کنید، شاید این یکی از دلایلی است که خستگی را احساس نمی کنید.
2)  احساس می کنید تنها کاری که دارید انجام می دهید برایتان مهم است. به عبارت دیگر تمام تمرکزتان روی همان است و به کارها و مسائل دیگر اهمیت نمی دهید و توجه نمی کنید.
3)  عمل و آگاهی با هم در شما وجود دارد و کار می کند.
4)  و این نوع تجربه فی نفسه پاداش و نتیجه خودش را به همراه دارد، بدون آنکه شما نگران یا در فکر نتیجه عمل باشید. به عبارت دیگر نتیجه از دل عمل و آگاهی می جوشد و شما از قبل آن را تعین نمی کنید.
5)  هنگام انجام کارهایی که از درونتان می جوشد تمام توان و پتانسیل های شما به کار گرفته می شود اما بدون ایجاد هیچ گونه استرس و ترس و نگرانی.


نظر دهی

برای نظر دهی باید وارد سایت شوید. با تشکر